Emerging Topics in Computing Program

Program Overview

Day 1: Thursday, September 28th - Welcome Reception

5:00pm to 8:00pm, Davis Hall

Join us for a welcome reception with cocktails and hors d'oeuvres.

Day 2: Friday, September 29th - Keynote & Technical Sessions

8:30AM to 4:30PM, Center for the Arts
8:00 AM Breakfast and Registration
8:30 AM Opening Remarks by President Satish Tripathi
 

Welcome by UB VP for Research and Economic Development, Dr. Venu Govindaraju


Welcome by ETC Symposium Chairs: Dr. Shambhu Upadhyaya and Dr. Murat Demirbas

9:00 AM Keynote Speaker - Dr. Victor Bahl (Microsoft Research) 
  “Democratization of Streaming Video Analytics & the Emergence of Edge Computing”
9:45 AM Session 1 - Chair: Xiaojun (Matt) Cao (GSU)
 

Invited Talk: Prof. Pavan Aduri (Iowa State University), “Pseudo Deterministic Algorithms”

 

Invited Talk: Assistant Prof. Hu Ding (Michigan State University), "Balanced k-Center Clustering When k is a Constant"

 

Nishant Sankaran, Sergey Tulyakov, Srirangaraj Setlur and Venugopal Govindaraju. “Metadata-based Feature Aggregation Network for Face Recognition”

10:45 AM Coffee Break
11:15 AM Session 2 - Chair: Erdem Sariyuce (UB)
 

Invited talk: Prof. Bruce Shriver (Liddy Shriver Sarcoma Initiative), "Unconventional Computer Architectures"

 

Manjusha Choorakuzil, Adam Czerniejewski, Lukasz Ziarek and Bharat Jayaraman. “Model Extraction and Run-time Verification of jUAV : a Java-based adaptation of Paparazzi-UAV”

 

Di Wang and Jinhui Xu. “Differentially Private Empirical Risk Minimization with Non-convex Loss Function”

12:00 PM Lunch
1:00 PM Keynote Speaker - Prof. Jian Pei (Simon Fraser University)
1:45 PM Session 3 - Chair: Marco Gaboardi (UB)
 

Invited talk: Dr. Rad Niazadeh (Stanford University), “Algorithms vs. Mechanisms for Bayesian Welfare Optimization”

 

Chaowen Guan and Kenneth Regan. “Emulating Quantum Circuits Via Boolean Formulas and SAT Solving”

 

Duc Thanh Anh Luong and Varun Chandola. “longSil: An Evaluation Metric to Assess Quality of Longitudinal Disease Subtypes”

2:45 PM Coffee Break
3:15 PM Keynote Speaker - Prof. Jin-Yi Cai (University of Wisconsin - Madison), "The Classification Program of Counting Problems"
4:00 PM Session 4 - Chair: Pavan Aduri (Iowa State University)
 

Invited talk: Hongyi Wu (Old Dominion University), “Intelligent Surveillance and Reconnaissance based on 3D Wireless Sensor Networks: Challenges and Findings”

 

Niyazi Sorkunlu, Duc Thanh Anh Luong and Varun Chandola. “dynamicMF: A Matrix Factorization Approach to Monitor Resource Usage in High Performance Computing Systems”

 

Junfei Wang, Jun Chu, Darshan Bagul, Lu Meng and Sargur Srihari. “Mining Place-Time Affinity to Improve POI Recommendation”

 

Seyed Mahdi Shamsi and Nils Napp. “Parametrized Gait with a Tuning Parameter for Interpolation Scheme”

5:30pm to 9:00pm, Glen Oak

A casual dinner reception at Glen Oak hosted by Dr. Chunming Qiao and featuring the Department of Computer Science and Engineering House Band. The welcome desk opens at 5:30pm with music and remarks from Dr. Qiao beginning at 6:00pm. Dinner to follow at 7:00pm.

Day 3: Saturday, September 30th - Keynote & Panels, Banquet

8:30am to 6:00pm, Center for the Arts
8:00 AM Breakfast and Registration
8:15 AM Presentation of CSE Video and CSE Jingle
8:30 AM Welcome remarks by President Satish Tripathi, Professor, CSE
  Welcome remarks by Dean Liesl Folks
9:00 AM Welcome remarks by Dr. Chunming Qiao, Professor and Chair, CSE
9:15 AM Keynote Speaker Introduction by President Tripathi
9:20 AM Keynote Speaker: Dr. Sung-Mo “Steve” Kang (UC Santa Cruz) (MS, ’72)
  “The 4th Industrial Revolution and Future of Nanoscience and Engineering”
9:50 AM Coffee Break
10:20 AM Panel 1: Hot Topics in Industry and Academia
 

Chair:  D. Sivakumar

 

Panelists: Victor Bahl (Microsoft),  Anmol Bhasin (Salesforce), Jin-Yi Cai (Wisconsin), Justin Delvecchio (CURC), Faisal Farooq (IBM), Robert Myers (IBM Innovation Center Buffalo), Ashish Naik (Google), Jian Pei (Simon Fraser), Sridhar Seshadri  (Synopsys)

12:00 PM Lunch
1:00 PM Panel 2: Entrepreneurship - Opportunities and Lessons Learned
 

Chair: Kannan Govindarajan

 

Panelists: Russ Agrusa (Iconics), Bob Fritzinger (UB TechTransfer), Dan Magnuszewski (ACV), Ron Schreiber (to be confirmed), Rohini K. Srihari (UB)

1:45 PM State of the Department, Dr. Chunming Qiao
2:15 PM Computing Research Poster Session
  Chairs: Chang Wen Chen and Kui Ren
4:00 PM Panel 3: How UB Education Helped My Career
 

Chairs: Bob Girardi and Swapnil Khedekar

 

Panelists: Anmol Bhasin (Salesforce, previously at Groupon, LinkedIn), Roger Choplin (retired, previously at Oracle), Bob DelZoppo (SRC), Norman Hayes (previously at AT&T Bell Labs, SUN, Juniper), Gary Masterson (BCG, previously at Calspan)

4:45 PM Panel 4: Vision for CSE Department
 

Chair: Bharat Jayaraman

 

Panelists: Raj Acharya (Indiana U), Mark Crovella (Boston U), Deepak Kumar (Bryn Mawr College),  Aidong Zhang (UB)

5:30 PM Concluding Remarks, Dr. Chunming Qiao
6:00pm, Buffalo Marriott Niagara Hotel

Banquet commences with a cocktail reception at 6:00pm with dinner to follow at 6:30pm.

Day 4: Sunday, October 1st - Brunch

9:00am to 11:00am, Center for the Arts

Join us for brunch and workshop discussion.